آسم, خوراکی ها, ورزش های مفید و مضر برای آسم

دسته بندي : پایان نامه و پروژه دانشگاهی » رشته پزشکی

آسم

بیمارى آسم نوعى افزایش پاسخ راه‌هاى هوایى ریه به محرک هاى مختلف است. در بیشتر از نیمی از موارد بیماران مبتلا به آسم خصوصاً کودکان سابقه شخصى یا خانوادگى آلرژى مانند آب ریزش بینى، کهیر و اگزما و یا آلرژى‌هاى غذایى وجود دارد.در آسم ناشی از آلرژی به مواد حساسیت زا مانند گرده گیاهان، اجزاى حیوانى مثل مو، پر، پشم، گرد و غبار خانگى و قارچ ها سبب افزایش شدت بیمارى مى‌شوند. بنابراین در مورد بیمارانى که زمینه آلرژى دارند باید تا سر حد امکان رویارویى با مواد حساسیت‌ زا را کاهش داد. 
وجود ‌پوسته‌های و موهای جداشده از بدن حیوانات خانگى در محیط زندگى در بروز حملات آسم موثر است. محیط زندگى باید کاملاً تمیز و عارى از هرگونه گردوغبارى باشد. بندپایان بسیار کوچکى در گرد و خاک خانگى و در میان پرز هاى فرش و موکت وجود دارند که به آنها «مایت» یا "هیره" گفته مى شود. 
مایت ها با چشم غیرمسلح دیده نمى‌شوند و به صورت انگل در محیط زندگى انسانى و حیوانى زندگى مى کنند. ورود مایت ها به دستگاه تنفس سبب بروز و افزایش شدت بیمارى آسم مى شود. 

آلرژي چيست؟

شما زماني دچار آلرژي مي‌شويد كه دستگاه ايمني‌تان نسبت به موادي كه به طور معمول بي‌ضررند، مثل گرده‌هاي گل يا مايت‌ها موجود در گرد و خاك و يا مدفوع حشرات، وارد ريه‌ها مي‌شوند، حساسيت بيش از اندازه پيدا كند. سپس دستگاه ايمني كه اين بار نسبت به ماده مزبور حساس شده، هر بار كه حتي با مقادير بسيار اندكي از آن مواجه مي شود، واكنش بسيار شديدي از خود نشان مي‌دهد. همه آلرژي ندارند. برخي از مردم از لحاظ ژنتيكي استعداد ابتلا به اين عارضه را دارند (يكي از والدين يا هر دو آنها دچار آلرژي هستند) و برخي نيز تنها در واكنش به محيط دچار آن مي شوند. 
يك نظريه موسوم به فرضيه نظافت اين طور عنوان مي‌كند كه آلرژي‌ها بهايي است كه در ازاي حفظ خود و كودكانمان، در برابر ميكروب‌هاي بيماري‌زا با استفاده از مواد پاك‌كننده و آنتي‌بيوتيك مي‌پردازيم. نكته اين است كه عدم مواجهه با آلودگي‌ها، گرد و غبار و برخي عفونت‌هاي ساليان نخست كودكي، بعدها دستگاه ايمني را در برابر اين عوامل دچار حساسيت بيش از اندازه مي‌كند. 
به عنوان مثال،در تحقیقات صورت گرفته در اروپا متوجه اين نكته شده‌اند كه كودكاني كه در تماس مرتب با حيوانات و اصطبل‌ها هستند، كمتر از كودكانی كه در روستا و مزارع زندگي نمي‌كنند، دچار تب يونجه مي‌شوند. از سوي ديگر، مواجهه مكرر با برخي آلرژي‌ها، مثل همين مايت‌هاي موجود در گرد و غبار ممكن است فرزندان پدر و مادر‌هاي مبتلا به آلرژی را گرفتار آلرژي كند.

دسته بندی: پایان نامه و پروژه دانشگاهی » رشته پزشکی

تعداد مشاهده: 392 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: docx

تعداد صفحات: 35

حجم فایل:94 کیلوبایت

 قیمت: 9,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل